Професия барман – предимства и недостатъци

Незнам откъде ми дойде и как се пристрастих, но от малък винаги съм обичал да си играя и подхвърлям разни предмети и да правя разни трудни движения с тях. В първи клас се научих да жонглирам с 3 топки за тенис и все още в главата ми кънти мрачния коментар на майка ми: "Ти какво? Клоун ли мислиш да ставаш.". Не клоун не ме влечеше някак, но пък жонглирането вървеше доста добре дори с 4 топки година по-късно.

Увлечен в образователната ни система (пък и под натиска на майка ми) забравих за любимото хоби за известен период, но ясно си спомням как нещо силно ми направи впечатление, а именно вниманието и почитта, с която се ползвах сред останалите деца.

За пръв път с изкуството на барманите се запознах една вечер по телевизията, когато излъчиха националния кункурс за най-добър барман или нещо такова, не помня вече. Дотогава не бях предполагал, че смесването на алкохолни напитки може да бъде толкова атрактивно.

Елегантно облечените бармани с усмивка миксираха коктейлите и обясняваха всяка съставка все едно Ути показва как се готви мусака, а на мен тогава "Гренадин", "Кюрасо" и "Трипъл сек" ми звучаха като части от ракетния двигател на совалката Колумбия. А в свободната програма показаха завидно умение с бутилките, което не ме остави да мигна цяла нощ. Така и аз реших да стана един от тях.

Хвърлих доста време и усилия за да постигна своята цел и макар да нямам 30 годишен стаж като барман и титли от състезания не съжалявам за нищо даже се радвам че посветих част от живота си на барманството.

Какво ми даде тази професия:

  1. Възможност да се развивам като личност
  2. Изграждане на силен характер
  3. Реална оценка кой всъщност си
  4. Огромно количество DHV материал
  5. Тласък да овладея страховете си от общуване
  6. Възможност да се запозная с всякъкъв тип хора
  7. Ускоряване на мисловния процес
  8. Работа в екип
  9. Увереност
  10. Координация на движенията и способност да контролираш пълноценно тялото си
  11. Сдържаност, толерантност ,контрол на собствените емоции
  12. Наблюдателност и съобразителност
  13. Уважение и донякъде популярност

Сещам се поне за още дузина, но тези са най-важните според мен. Ако някой смята че съм пропуснал нещо важно нека допълни. И така с по няколко думи ще се опитам да нахвърля по нещо за всяко от изброените по-горе умения:

1. Възможност да се развивам като личност
Как барманството помага на развитието на личността?!?! Стоя вече петнадесет минути и се опитвам да мисля, но в главата ми изплуват само спомени като на кинолента и никакво обяснение. Сигурно жизнения опит натрупан чрез справянето с редица препятствия по време на работа и поуките които съм си извадил.

2. Изграждане на силен характер
Ами няма как да не е силен. Стресовите ситуации, конкурентната среда в която си поставен и клиентите, които понякога са по-недрожелюбни и груби от и от зверове в гората те карат да си твърд и да можеш и знаеш как да отстояваш своето.

3. Реална оценка кой всъщност си
Често се случва в даден момент когато позадобрееш самочувствието да идва в излишък. Нищо няма от какво да се притесняваш - колегите, колежките, шефовете та дори и клиентите ще ти помогнат да слезеш на земята. Боли малко но пък е доста полезно. Неписано правило: 2 крачки напред и 1 назад (тази назад е за колегата, който също като теб понякога трябва да бъде "приземен")

4. Огромно количество DHV материал
В толкова инетересни ситуации и толкова много, че ако тръгнеш да разправяш цяла вечер няма да ти стигне. Ако знаеш и как да ги поднесеш на слушателите ставаш най-желания събеседник в компанията.

5. Тласък да овладея страховете си
Тренирал съм доста екстремни спортове, които са ми помогнали да се преборя със страховете си, но тази професия ме "ошлайфа" така да се каже и премени срамежливкото в мен, подобно на пикъпа който ни помага да се борим със страховете си при запознанство.

6. Възможност да се запозная с всякъкъв тип хора
Запознах се с толкова много хора благодарение на тази професия - от всякакъв вид от долни пияници до ВИП. Всеки един от тях може да те научи на нещо полезно стига да знаеш как да го предразположиш. Един парадокс - пияниците разсъждават доста по трезво за живота ми е направило впечатление. Най-шантавата ми ситуация свързана с научено от клиент: Добре облечен господин около 40-45 годишен с добри обноски беше единстения ми клиент на бара следобед и тъй като нямах много работа завързахме разговор с него на тръгване ми остави солиден бакшиш, но по-странна беше фразата "Заложи на 1:0 за ...... ". Няма да споменавам имена и отбори, но парите които изкарах ми бяха достатъчни за да си купя нов компютър.

7. Ускоряване на мисловния процес и адекватно отреагиране
Е това не важи разбира се ако си тезгяхаджия в хоремага на село, но ако имаш поне 2 сервитьорки на главата и бар с 10 места ще разбереш какво ти говоря. Ако работиш дори в средна по посещаеост дискотека ще е някакъв прецедент ако намериш 10 минути в които да нямаш с какво да се занимаваш. Във всеки един момент трябва да мислиш и да планираш деиствията си. Коя напитка да приготвиш първо, кой клиент да обслужиш първо, колко лед имаш още, дали не са се събрали много чаши в мивката, има ли барът нужда от почистване и т.н. Неизбежно при всеки захванал се идва и момент, в който работата е толкова много че блокираш. Идва ти да захвърлиш всичко и да бягаш. Кошмар е! След няколко такива ситуации се научаваш да пазиш самообладание и да отреагираш адекватно.

8. Работа в екип
Същото като при всички останали професии, понякога се налага да работиш заедно с конкурент или някой който не ти е особено приятен. Щеш нещеш налага се да се приспособиш, по късно това се отплаща.

9. Увереност
Като ти минат 1000 човека през бара и последните 200 примерно са доволни е нормално да почувстваш увереност. Увереност в работата ти носи такава у в живота и обратното. Това е лично мнение изхождайки от моите наблюдения.

10. Координация на движенията и способност да контролираш пълноценно тялото си
Започнах да се занимавам активно с флеър преди 5 години. След около година приятели започнаха да споделят че са забелязали че движенията ми са станали много по плавни и прецизни а походката ми по-изпраена. Освен това флеъра е доста красив за окото спорт, а и доста атрактивен. Послужи ми като заместител на фитнеса откъм релеф на тялото.

11. Сдържаност, толерантност, контрол на собствените емоции
Клиента винаги има право, друг е въпроса дали ще си го потърси. Най-добре да няма причина да си го търси иначе става доста неприятно... Задължителната усмивка и вежливост, дори в моментите, които съм желал да изхвърля някого с шут през вратата, не са лесно постижими но успееш ли да ги постигнеш ще ти отворят доста врати в живота ако ги изполваш рационално.

12. Наблюдателност и съобразителност
Още от момента, в който клиент попадне в полезрението ти трябва да го прецениш и да знаеш евентуално какво да очакваш от него и как да се държиш с него. Развива се добро периферно зрение тъй като нямаш време да да ги следиш постоянно. Следят се обикновено "проблемните", едрите риби от които очакваш добра поръчка и не на последно място разбира се хубавите жени. Погледи, лек флирт и всичко това докато работиш. Звучи добре, а?

13. Уважение и донякъде популярност
Уважават те хората разбира се ако си добър ще те уважават. Неслучайна е и фразата "Барманът аристократа в работническата класа".

Въпреки че изтъкнатите предимства на професията няма да е реално ако няма и недостатъци. Това не е професия за цял живот! На евентуални възражения ще отговоря така: Да възможно е да продължиш кариерата си като ходиш по семинари, организираш състезания, създаваш школи за обучение на бармани. Но пък колко от барманите имат възожност да го направят? Горе долу като при футболистите - не всеки става треньор след приключване на кариерата.

Друг недостатък е, че все пак това е физическа работа, а също така и психическа (все едно счетоводител да работи на пътека за бягане). Работните смени обикновенно са дълги и уморителни и не само в България е така.

Доста се пие в тази професия. Какво да кажа - все едно да бъркаш в меда и да не се изцапаш. Пък и ако приготвяш коктейл трябва да знаеш дали е както трябва. Е да ама ако приготвиш 5 или 10...

Изкарваш добри пари, постоянно си повтаряш това е временно положение само за момента и след време - ха ми аз съм станал на 30! А междувременно си имал съвсем други цели, които са били доста по важни.

Но стига вече с негативите, да не ви откажа пък и да съжалявате. И за да съм сигурен в заключение ще ви спомена умишлено премълчаните до тук от мен ползи, а именно - Безплатно пиене по време на работа и възможност да общуваш с хора и най-вече с жени! Ако пък си барман по морето със сигурност ще си изкараш едно неповторимо лято въпреки тежката работа. Пари трудно ще събереш, но казват че спомени не се купували. Дали?!

социално споделяне

5 мнения за “Професия барман – предимства и недостатъци

  1. Впечатлен съм от написаното, колега 😉

  2. Може ли да разкажеш по-подробно как започна работа?; каква школа записа?;записа ли изобщо? и т.н.

    Питам защото и мен барманството ми харесва и събирам информация.

  3. Много добре описани предимствата и недостатъците на професията ни ! Но най-важното ако имаш желание има и начин ! 😉

  4. Поздравления, колега за добра статия! Аз съм сервитьор и си мисля, че сервитьорството е по трудно от гледна точна на това че ние навъртаме километрите и общуваме с клиентите, които понякога са пълна напаст…. Защото сме „виновни“, че готвачът не е направил добре пържолата, защото барманът дал кофти коктейла и т.н..

    Поздрави!

  5. Аз не съм на мнение, че един не вишист парите не трябва да му са приоритета в работата. Като си слуга поне да си добре платена!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *